Danny egy kissé idegesen csapja le
az újságot konyhájának egyik pultjára. Már csak ez hiányzott. Ha ez ügy eddig
nem is, most már biztosan szúrja szemét, de nem ám azért, mert olyannyira
érdeklődik iránta, csupán csak fejében felcsillanni látszott az a bizonyos
villanykörte, amely új tervvel kecsegtetett a jövőt illetően. Mégpedig
pozícióemelkedést, ami már pedig fizetésemeléssel jár, ami pedig nagyon jól
jönne most, amikor az anyagi stabilitása egy kissé megingott. Ezért még
ugyanabban az órában, amelyben ezen csodás terv a fejéből kipattant, felhívta
az éppen szolgálatban lévő kollégát, hogy mire beér a kapitányságra, az összes
hasonló ügy mappája legyen az asztalán.
Mindez persze nagyon szépen
hangzott egészen addig a pillanatig, amíg az irodájába belépve meg nem
pillantotta az asztalán tornyosuló mappák sokaságát. Biztosan szükség van erre?
Ez, és ehhez hasonló gondolatok fogalmazódtak meg az elméjében.
-Uram, ez az összes. – Danny valósággal
felhorkantott. Éppen elég ezt átnyálazni, nemhogy még többet. Ó, a rendőrélet
szépségei, ráadásul ez a jelenet valami régi fekete-fehér filmbe is elmenne.
Abban szoktak a rendőrök aktákat tologatva, szivarozgatva nyomozni.
- Hívja nekem ide Cho nyomozót.
Alig telik bele két perc, az
említett személy megjelent az iroda ajtajában, két kávéval a kezében. Előre
tudhatta mi vár rá, pontosabban rájuk.
-Szortíroznunk kell. – mondja Danny,
fel sem vázolva a helyzetet, elég egyértelmű, és máris neki lát az első
aktának.
Három óra lázas kutatás után,
Danny idegesen csapja le az éppen kezébe kerülő nyomtatványt.
-Hát az összeset egy embert írta?
Mindegyikben ugyan az áll, csak egyre cifrábban megfogalmazva. Ezekből így
semmit sem tudunk meg! – csak egy kevés hiányzik, hogy türelmét vesztve
rohanjon ki a helységből.
- Vagy mégis… - lapoz izgatottan
tovább Cho a sok monoton, egyhangú szöveg után saját aktájában. – Ebben van egy elég
egyértelműnek tűnő személyleírás.
- Végre! Ezt a sok babonás
marhaságot.
- Uram, ne nézze le azt a „sok
babonás marhaságot”. – idézi az idősebb szavait. – Meglepődne, mi minden van
ezek mögött.
- Nem hiszek ezekben a
marhaságokban! – szavaiból sugárzik a hitetlenség és az elcsigázottság. – Had olvassam!
– Hamar végigfutja a sorokat, és valóban, üdítő változás ez a monoton
tőmondatok világa után, és még némi információt is csepegtet(het) az ügy
megoldásával kapcsolatban.
- Az akta szerint volt egy ember,
akit azokban az időkben behoztak a rendőrségre, mint gyanúsítottat… de nem
tudták rábizonyítani. Sem indítéka, sem lehetősége nem volt megtenni, biztos
alibije volt arra az éjszakára, így végül elengedték.
- Hát most újra behívjuk.
Intézkedj az ügyben. – Danny gondolatban összedörzsölte tenyerét, talán mégis
sikerül megoldania ezt az ügyet. Biztosan nem volt az olyan egyszerű akkoriban,
ezek az akták pedig elég gyakran információhiányosak, kell ott lennie valaminek.
*
A kihallgatás napján minden a szokott
rendje szerint zajlott, és megjelent az aktában feltüntetett személy is, aki
nem mellesleg elég fura fazonnak bizonyult, amivel megtörte a napok csendes,
egyszerű rendjét.
-Hívják be! – int Danny a szobából.
Az említett személyt az ajtóig kísérik, onnantól csupán csak a lélek, ami
összetarthatta, hogy eljusson a székig, az asztalnál.
Fekete atléta, vállakon csüngő, isten
tudja hány színű dzseki, két számmal nagyobb nadrág, némi ékszer, és
felfoghatatlan lazaság. Ez már nem a fekete-fehér filmek kategóriája.
-Neve? – fog hozzá a beszélgetéshez
Danny nyersen, nem nézi túl sokba a vele szemben ülő fiatal férfit, vagy inkább
srácot, aki a másfél évvel ezelőtti akták egyikéből került elé, mint egy
varázsütésre.
- Doggy D-Dog.
- Á, szóval maga ilyen művészféle.
– dől hátra összekulcsolt karokkal székében Danny. – Gondolhattam volna. Mégis
melyik utcából csöppent maga ide? Hol osztja az észt?
- … - Danny tanácstalanul suttog
oda kollégájának.
- Ez mi volt?
- Rapp uram.
- Na nem mondja, az nekem is
leesett. Mit mondott?
- Khm, itt vagyok én vagy mi a
szar! – köszörüli meg torkát az előbbi beszélgetés fő tárgya.
- Vagy mi a szar… - suttogja maga
elé Danny, de úgy, hogy még ő maga is csak alig hallja. – Gyanítja-e miért van
itt?
- Ha az a régi ügy, ja, akkor ja,
tudom, de már akkor is elmondtam, nincs közöm hozzá, szal mennék má’!
- Mit tud arról az esetről? – Dannyt
nem lehet kizökkenteni a továbbiakban.
- Olvasd el, haver, ott van azon a
kibaszott papíron. – ellenben a „kutya” a legkevésbé sem igyekszik moderálni
magát.
- Ott volt azon az éjszakán! Jól
mondom? Hogyne lett volna! Megölte azt a szegény lányt, aztán…
– Na jó, ember, nincs nekem erre
időm, húzok a fenébe, vissza az „utcámba”!
- Történt akkor valami, jól
gondolom? – ekkor az addig halál laza srác arca megkeményedik, mint, akit
kicseréltek, és még az ótvar stílusát is levetkőzi a következő mondatok
erejéig. Olyan komolyan beszél, amilyet az ember, előítéletes lénynek
születvén, még csak elképzelni sem tud egy olyan első benyomás után, mint az
övé.
- Történt… De sem azon az estén,
sem egy másikon, de még csak egy harmadikon sem érdekelt senkit, ami azon az
éjszakán történt. Nem cikkeztek róla újságok, nem lett tv hír, csupán csak az
az egy bejelentés, és az én személyleírásom maradt meg abból az éjszakából, de
az is úgy, hogy valami oknál fogva a valóság ellenkezőjét ábrázolja…
Danny szemöldökét ráncolva
hallgatja a történetet. Kezd érdekes lenni a dolog…
-Azon az éjszakán, a lány, akit
kegyetlenül meggyilkoltak, meggyaláztak, majd elfelejtettek, a húgom volt.
Mindössze csak tizenhat éves volt, és ő volt az egyetlen családom, mégis,
senkit sem érdekelt, hogy azon az éjszakán megölték őt, megfosztották egy jobb
élet reményétől… Senkit nem érdekelt, mert nem voltak szülei, nem volt
családja, nem volt élete, sem lehetőségei.
Csend lesz úrrá a szobán, amit
végül Danny tör meg.
-Miért nem mondta mindezt akkor el?
- Maga mondta, hogy van ott még
valami, hogy hiányos az akta. Hogy ne lenne az, hiszen kihagyták, mennyire
kétségbeesetten akartam megtalálni az egyetlen húgom gyilkosát, mennyire
elkeseredetten akartam, hogy nyomozzanak, de semmi. E helyett én lettem az, aki
megölt egy szegény lányt egy kihalt városrészben. Én lettem, aki nem tudta
megvédeni a húgát…
Ezek után viszont kétség sem férhetett
ahhoz, hogy Danny nagyobb, jóval nagyobb fába vágta a fejszéjét, mint amilyenre
számított.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése